avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Plata impozitului in cadrul Asocierii in Participatiune
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Plata impozitului in cadrul Asocierii in Participatiune

Buna ziua,

Fac parte dintr-o asociere in participatiune. Firma care tine contabilitatea este din Bucuresti firma mea este din Constanta. Cum trebuie facut plata impozitului pe profit?
Plateste firma care tine contabilitatea intregul impozit?
Sau in baza deconturilor facute intre firme isi plateste fiecare impozitul la autoritatea de care apartine?

Cei de la CECAR din Constanta ne-au spus ca fiecare isi plateste impozitul separat insa contabilul asociatului meu sustine contrariul. Nu stiu ce sa fac si unde as putea avea un raspuns indiscutabil.

Sper sa ma puteti ajuta cu o solutie
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 23:06, 24 Februarie 2009
in baza deconturilor facute intre firme isi plateste fiecare impozitul la autoritatea de care apartine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate incheia o asociere in participatiune cu o persoana fizica verapopescu verapopescu Buna ziua! As avea nevoie de cateva lamuriri cu privire la contractul de asociere in participatiune. Pentru asta o sa va expun pe scurt o situatie de ... (vezi toată discuția)
Fiscalitate reghine reghine stimati colegi, am o problema care ma pune in mare incurcatura. suntem doua cabinete de avocat asociate. in urma unui control fiscal inspectorii au acreditat ... (vezi toată discuția)
Contract de asociere in participatiune Corina Chilom Corina Chilom buna ziua! Cum se face un contrac de asociere in participatiune in situatia in care una dintre societati, acorda celeilalte licenta de expertiza contabila, ... (vezi toată discuția)