Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Respectare indicatoare rutiere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Respectare indicatoare rutiere

daca la intrare in tara prin punctele de frontiera exista indicator care reglementeaza vitezele maxime general admisibile in Romania si ele nu sint conforme cu codul rutier impreuna cu faptul ca am incasat amenda de la politie, impotriva cui sa ma indrept in instanta ?

concret este vorba de viteza de maxim 90 in afara localitatii ce se aplica la toate drumurile cu exceptia celor europene sau expres - asta e varianta din lege

la intrare in tara este trecut ca viteza generala in Romania in afara localitatii 100 pe indicator rutier.

am facut poze cu indicatoare similare la Ungaria Austria si Germania. peste tot cind intri in tara sint afisate vitezele maxime generale pentru tara respectiva

procesul meu verbal este pt viteza de 103 km/h in sector de 90. acest 90 referindu-se la modul general si nu la o restrictie specifica.
Si cum arata indicatorul ala de "viteza generala" in Romania?
Nu cred ca este trecut in p.v. doar sector de 90 si atat. Este si locatia exacta.

O.U.G. nr. 195/2002
Art.50. – (1) Vitezele maxime admise în afara localităţilor pentru categoriile de autovehicule prevăzute la art.15 alin.(2) sunt următoarele:
a) 130 km/h pe autostrăzi, 100 km/h pe drumurile expres sau pe cele naţionale europene (E) şi 90 km/h pe celelalte categorii de drumuri, pentru autovehiculele din categoriile A şi B;

Irelevant ce exista in alte tari. Esti obligat sa respecti legislatia tarii pe teritoriul careia conduci.
Si tot in legislatie gasesti cum se marcheaza acele sectoare de drum judetean sau national.

Cu siguranta exista borne kilometrice sau indicatoare care atestau faptul ca te afli pe un drum judetean sau national si deci viteza maxima admisa este de 90 km/h, conform legislatiei.
Dragos_T, utilizator
am poze in acest sens le pot trimite pe email cui este interesat, din pacate aici pe forum nu stiu cum se pot publica, cred ca nu se poate.

vi s-ar parea normal ca in alta tara daca pe indicator este 100 sa va opreasca politistul sa va zica ca aici e 90 si ca asa e in lege ?!

nu este de obligativitatea administratorului drumului sa asigure viabilitatea ? parca asa am retinut in HG 1391 la art 3. cind la art. 1 in acelasi HG scrie ca esti obligat sa respecti indicatoarele rutiere instalate.
dietmarkrutsch, utilizator
dietmarkrutsch a scris:

am poze in acest sens le pot trimite pe email cui este interesat, din pacate aici pe forum nu stiu cum se pot publica, cred ca nu se poate.

vi s-ar parea normal ca in alta tara daca pe indicator este 100 sa va opreasca politistul sa va zica ca aici e 90 si ca asa e in lege ?!

nu este de obligativitatea administratorului drumului sa asigure viabilitatea ? parca asa am retinut in HG 1391 la art 3. cind la art. 1 in acelasi HG scrie ca esti obligat sa respecti indicatoarele rutiere instalate.

Ala cu siguranta este un indicator de informare, nu indicator de obligare ori care impune restrictii prin prezenta lui.
Daca ai un semn care te informeaza asupra existentei unui popas/restaurant, esti obligat sa opresti, sa intri si sa mananci?!

Legislatia se citeste ca un tot unitar, nu selectezi doar ce-ti convine. Sunt articole care se completeaza unele pe altele.

Poti uploada poza aici: [ link extern ] /
Apoi iei link-ul din dreapta si il pui aici, pe forum.
[ link extern ]

astea sint semnele despre care vorbesc.

nu cred ca este comparabil cu indicatorul de popas.
Da, este indicator de informare. Prezenta lui nu impune acele restrictii si nici nu impune vreo obligatie.