Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... terenuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

terenuri

buna ziua.
caut sfaturi in legatura cu o probelema delicata. e vorba da casa parintilor mei si anume. in actele casei figureaza un imobil si anexe cu o curte de 10 ari, insa in realitate curtea are 17 ari. cei 7 ari parintii ii pastreaza de cand au construit casa acu 43 de an. dupa revolutie cand s-au dat pamanturile inapoi proprietarilor, parintii mei au facut o intelegere care a precedat si un schimb de terenuri cu proprietarul pentru a pastra si cei 7 ari in plus. intelegerea a fost verbala si dureaza de 21 de ani.
problema e ca proprietarii au decedat si e posibil ca intelegerea sa nu se pastreze in continuare.
exista vreo sansa ca parintii sa poata deveni proprietari peste cei 7 ari?
Uzucapiunea de 30 de ani.