Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere penala DNA - modalitate de redactare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere penala DNA - modalitate de redactare

Buna ziua,

Am o nelamurire.
Daca un grup de 5 consilieri locali (din totalul de 11) care sunt din aceeasi formatiune politica, vor sa faca plangere penala impotriva administratorului public catre DNA ...
A. se poate face o plangere comuna pentru toti 5 ? De exemplu: "Subsemnatii 1,2,3,4,5 cu datele de identificare etc etc .... formulam urmatoarea plangere..." Este procedural corect ?
B. Daca nu cum ar putea fi facut ? -
fiecare in parte sa aiba aceeasi plangere ?
ori unul sa-i reprezinte pe toti ?

multumesc anticipat.
A- da
B- mergeti la un avocat care sa redacteze plangerea, nu o intocmiti oricum.