Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Infractiunea de tainuire - din ce grup infractional ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Infractiunea de tainuire - din ce grup infractional face parte?

Buna ziua,
Va rog sa imi comunicati din ce grup face parte infractiunea de tainuire? Stiu ca din 2014 va face parte din acelasi grup ca si favorizarea infractorului, respectiv < infractiuni contra infaptuirii justitiei> , dar acum este din < infr. contra patrimoniului sau demnitatii> ?

Multumesc!
Fatima
Este gresit acolo.
Ok. Multumesc ! Ca de altfel, cred ca si utilizatorul Fatima tot asta dorea sa stie.
LuchianSeb, utilizator
Da, inseamna ca informatia de pe site-ul acela in care scrie ca tainuirea face parte din infractiunea contra demnitatii, este gresita, le-am transmis si lor acest lucru. Era foarte important sa stiu exact aceasta incadrare. Multumesc tuturor!
Fatima a scris:n
nDa, inseamna ca informatia de pe site-ul acela in care scrie ca tainuirea face parte din infractiunea contra demnitatii, este gresita, le-am transmis si lor acest lucru. Era foarte important sa stiu exact aceasta incadrare. Multumesc tuturor! n
nn

V-asi ruga sa ne transmiteti si noua o eventuala explicatie in cazul in care primiti si dvs. una. De curand au schimbat acea incadrare la sursa indicata, cine stie... poate au o explicatie legala corecta.

O zi buna !
@Luchian Seb, vă asigur de faptul că infracţiunea de tăinuire aparţine tot grupei infracţiunilor contra patrimoniului . Dacă nu puteţi achiziţiona un cod penal nou, mergeţi în librărie şi răsfoiţi codul, şi vă veţi convinge.Haideţi să nu mai discutăm doar de dragul discuţiei .Infracţiunile contra demnităţii, care erau insulta şi calomnia, au fost dezincriminate .