Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare persoane pana la varsta de 18 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare persoane pana la varsta de 18 ani

Buna. Se poate angaja persoane in romania pana la varsta de 18 ani, de exemplu cu 6 ora sau cu 4 ore pe zi?
6 ore /zi
30 ore pe saptamana
Art. 13 C.mun.
(1) Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională.
(3) Încadrarea în muncă a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisă.

Asadar, incepand cu data implinirii varstei de 16 ani persoanele fizice pot dobandi calitatea de salariati in baza unui c.i.m.

Art.112 C.mun.
(2) În cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână.
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc