avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... plata indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

plata indemnizatie crestere copil

Buna ziua,
Fiica mea implineste 1 an pe 25.04.2013, insa eu mi-am reluat activitatea la locul de munca incepand cu data de 01.04.2013. Prin urmare, am depus o cerere de suspendare a platii indemnizatiei de crestere copil, deoarece imi incep activitatea la serviciu la data de 01.04.2013, si mi-a fost trimisa acasa decizia de suspendare a acestei plati incepand cu 26.03.2014. Insa, de la 25.03.2013 (data aniversara a fiicei mele) pana la 01.04.2013 (data la care imi incep activitatea) nu sunt in continuare in concediu de crestere copil?? De ce aceste cateva zile nu se iau in considerare la plata?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:30, 16 Aprilie 2013
AJPIS a fost informata ca tatal nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC.
Si totusi, cum ramane cu cele cateva zile reprezentand diferenta intre ziua fiicei mele si ziua in care am revenit la serviciu (25.03-01.04): se considera a fi CCC si prin urmare trebuie platite sau nu?
Mentionez ca cererea de suspendare a platii indemnizatiei de crestere copil, deoarece imi incep activitatea la serviciu la data de 01.04.2013, a fost depusa tot la AJPIS.
Luati legatura cu AJPIS sa remedieze greseala care ii apartine si sa va dea banii pe acele zile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu ingrijire copil si stimulent de insertie Andreiuta1908 Andreiuta1908 Buna ziua, In acest moment ma aflu in concediu de crestere copil, optiunea 1 an. Copilul implineste 1 an pe 29 octombrie 2013. Am doua nelamuriri: 1. Daca ... (vezi toată discuția)
Stimulent insertie ContSters316049 ContSters316049 Buna seara, Copilul face un 1 an pe 28 august, tatal va da o declaratie in care refuza sa stea acasa 1 luna de zile, eu pot sa-mi iau concediu fara plata ... (vezi toată discuția)
Cic si stimulent insertie Bianca_Szel Bianca_Szel Am urmarit subiectele si discutiile legate de CIC si stimulentul de insertie pe acest forum si am o nelamurire. Am o nelamurire. Atunci cand cineva opteaza pt ... (vezi toată discuția)