Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plangere Contraventionala - RECURS
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Plangere Contraventionala - RECURS

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea speta :

In anul 2011, un autoturism apartinand unei pers.jur. a fost sanctioanata de catre D.R.D.P., pentru depasirea masei totale admise potrivit art. 61 alin. 1 lit.p din OG 43/1997, impotriva p-v de contraventie am formulat plangere contraventionala. Procesul a fost finalizat in iulie 2012 instanta respingand actiunea formulata, sentinta fiind comunicata deabea in luna aprilie 2013. Fata de societatea care a fost amendata a fost deschisa procedura de insolv la sfarsitul anului 2011.
In hot. comunicata ne este adus in vedere faptul ca putem depune recurs in termen de 15 zile de la comunicare.

Suntem exonerati de plata amenzii, avand in vedere faptul ca suntem in procedura de insolventa, putem contesta in vreun fel aceasta amenda in cererea de recurs?

Multumesc anticipat!
In mod normal trebuia sa depuneti dosarul de fond dovada intrarii in insolventa in temeiul legii nr.85/2006, din moment ce intrarea in insolventa a a avut loc in 2011 iar instanta pe plangere s-a pronuntat in iulie 2012.

La acest moment va sfatuiesc sa formulati recurs.
Am o singura intrebare la raspunsul transmis de catre dvs., dovada intrarii in procedura de insolventa nu trebuia efectuata si de catre adm. judiciar, avand in vedere ca de la momentul numirii, i a fost transmisa situatia litigiilor societatii.