Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Despre CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Despre CEDO

Cam cate plangeri intocmesc Romanii anual catre CEDO si cate ajung sa fie luate in considerare anual?
Stimat forumist,

O plângere respinsă de judecătorul unic nu este făcută publică pe HUDOC.

Pe de altă parte, dacă o cerere este declarată admisibilă în principiu și cauza este comunicată părților, cazul va deveni public, fiind afișat pe HUDOC, de îndată. O astfel de publicitate din partea Curții privește: Expunerea Faptelor (Statement of Facts), Întrebările puse Părților (Questions to the Parties) și hotărârea propriu-zisă, ca regulă generală.

Totuși, am impresia că am ajuns să despicăm firul în patru, ca să mă exprim așa. Având în vedere că nu acesta este scopul Forumului, ci ajutorul concret, în lămurirea unei situații juridice, vă invit la limitarea la un dialog mai practic.

Cu stimă.