Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare activitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare activitate

Buna dimineata!

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema : un salariat care este sofer tir, i-a fost retras permisul de conducere , ca societate cu ce art. incetez activitatea ? art 56 lit h sau i ? trebuie urmati anumiti pasi sau numai de emis decizia de incetare a activitatii ?
Multumesc anticipat!
anymaryh, utilizator
salariatul a dat o declaratie prin care specifica ca i-a fost retras permisul, in urma consumului de alcool si nu poate fi repartizat pentru a fi trimis in curse - transport international
anymaryh, utilizator
Eu nu as lua in considerare acea declaratie, ci un act oficial din care sa reiasa asta .. pana atunci se poate modifica felul muncii ...dar daca doriti incetare , atunci va trebuie un document oficial.
ca document oficial, sa solicitam printr-o adresa la politie, sa ne specifice motivul retragerii permisului ?

angajatul nu cred ca ne va da procesul verbal prin care i-a fost retras permisul
Procesul-verbal intocmit de catre Politie ... faceti o adresa si mentionat ce doriti si pentru ce.
in momentul cand primesc de la politie actul oficial atunci ii incetez cim , iar pana atunci pot sa-i suspend activitatea art 52 e ?