avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - Angajare
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - Angajare

Buna ziua,

1)Am un PFA, cu activitate independenta.
Mai nou, as vrea sa ma angajez la o societate part time.
Pe mine ca PFA, ma va scuti de plata sanatatii, pensiei iar impozitul se va plati doar la ceea ce incasez ca pfa?
Cum trebuie sa procedez in cazul asta pentru a nu mai plati estimatul pentru sanatate si pensie pentru restul anului?
2)As vrea sa schimb sediul social, ( achizitie prima casa pe PFA) ce demersuri trebuie sa fac pentru asta si ce alte inregistrari voi face eu ca si pfa pentru justificare credit/ cheltuieli cu locuinta cea noua?

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: dumitru elena , utilizator 14:11, 12 Mai 2013
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua,

Contractul de credit pentru prima casa a fost facut pe persoana fizica insa la analiza dosarului am adus doar documente de la PFA ( eu neavand venituri ca angajat)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am devenit pfa cu caen 7420, ce declarații trebuie sa depun? Mara8912 Mara8912 Sunt angajata full time la o firma, insa recent am devenit PFA cu CAEN 7420,ce declaratii trebuie sa depun la ANAF? Am înțeles ca trebuie sa depun o ... (vezi toată discuția)
Freelancer carte de munca, asigurare sanatate stefcj stefcj Buna ziua! as dori sa stiu in primul rand cum as putea sa beneficiez de carte de munca si asigurare, adica tot ce se ofera la un angajat , fara sa ma angajez ... (vezi toată discuția)
Pfa Geo_2008 Geo_2008 va rog tare mult sa ma ajutati cu informatii si sfaturi. se pare ca sotul meu va fi nevoit sa-si faca un pfa.asa i-au spus la serviciu. va rog sa-mi spuneti ... (vezi toată discuția)