avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cine cerceteaza o reclamatie privitor la furt de pe ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cine cerceteaza o reclamatie privitor la furt de pe card electronic?

Am reclamat sustragerea din casa a unui card impreuna cu hartia pe care era scris codul PIN .De pe card s-au extras toti banii,evident fara voia mea,proprietarul.
Ce organ cerceteaza acest furt ?
politia si apoi parchetul.
faceti reclamatie de furt prin Parchet .
Politia urmeaza a analiza furtul din locuinta.

Cat priveste furtul dupa card ar trebui sa sesizati IGP.

Fiecare organ judiciar va desfasura cercetari in paralel.
Dar nu DIICOT? Nu este cercetat dupa lehe speciala?
Sectiile de politie nu se ocupa de astfel de infractiuni.
Furtul din locuinta il vor cerceta ei deoarece au competenta legala, iar in privinta fraudei informatice se ocupa organul specializat.

Ceea ce va spun eu este normal sub aspectul competentei si sub aspectul faptului ca cei de IGP nu se pricep la furturi din locuinta.

Ati auzit de organe specializate?
Credeti ca organele in drept plimba dosarul de la una la alta pentru fiecare act de cercetare penala?

Ideea este ca trebuie sa se ocupe organe specializate de fiecare infractiune in parte.

Daca nu depune doua plangeri o sa fie plimbat mult si bine...



Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Aprilie 2013
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Buna, se da urmatoarea problema. am avut un prieten care a fost ... Playa Playa Buna, se da urmatoarea problema. Am avut un prieten care a fost divortat si in urma casatoriei a rezultat un copil. Copilul e la mama. Problema este ca ... (vezi toată discuția)
Furt bani de pe card zsorox zsorox Am si eu o problema, mi s-a furat cardul cu pin cu tot, mi-a fost scoasa o suma de bani de pe card. Am fost la politie, am facut rost de imaginea de la ... (vezi toată discuția)
Traseul unui dosar penal? alex234 alex234 ma intereseaza care e traseul unui dosar penal? mi-a fost intocmit un proces verbal pentru furt din magazin (suma 50 ron achitata magazinului) de catre ... (vezi toată discuția)