avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva la incasare pentru un SRL infiintat recent
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva la incasare pentru un SRL infiintat recent

Buna ziua,
Am infiintat un SRL si luna aceasta am mers la ANAF pentru inregistrarea in scopuri de TVA. Trebuie sa completez si declaratia pentru TVA la incasare? cei de la ANAF nu mi-au comunicat nimic. precizez ca perioada fiscala este trimestrul.
multumesc.
Cel mai recent răspuns: LUMINITA TURCU , Consultant fiscal 20:50, 27 Aprilie 2013
Conform art 134^2 alin. (3) lit. b) intrati cu TVA la incasare începând cu data înregistrării în scopuri de TVA.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva la incasare alinafay_bv alinafay_bv sunt firma platitoare de tva cu 16.01.2013. Legal ANAF trebuia sa ma inscrie din oficiu in registru operatorilor, dar acest lucru nu apare nici azi ... (vezi toată discuția)
Anulare cod de inregistrare in scopuri de tva Iordache  Victoria Ioana Iordache Victoria Ioana Pentru o firma care are codul de TVA anulat din oficiu pt motivul ca nu a depus decontul doua trimestre consecutiv incepand din 1 februarie are urmatoarele ... (vezi toată discuția)
Anulare inregistrare in scopuri de tva Iordache  Victoria Ioana Iordache Victoria Ioana Buna seara, In cazul in care este anulata inregistrarea in scopuri de tva in data de 1.02.2014 iar firma are ca perioada fiscala trimestrul, pentru primul ... (vezi toată discuția)