Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Jurisdictie - UEA vs Romania
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Jurisdictie - UEA vs Romania

La stabilirea legilor aplicabile in caz de disputa pentru un contract import-export intre o companie din Emiratele Arabe si una din ROmania:

Ce legi ar trebui sa guverneze disputa in acest contract ?
Care este cea mai obiectiva solutie de jurisdictie?

Multumesc
Aveti contractul in care sunt stabilite aceste aspecte.
Potrivit art. 2.640 C.civ., Legea aplicabilă obligaţiilor contractuale:
(1) Legea aplicabilă obligaţiilor contractuale se determină potrivit reglementărilor dreptului Uniunii Europene.

(2) În materiile care nu intră sub incidenţa reglementărilor Uniunii Europene sunt aplicabile dispoziţiile prezentului cod privind legea aplicabilă actului juridic, dacă nu se prevede altfel prin convenţii internaţionale sau prin dispoziţii speciale.
Pai in contract va trebui stabilit ... asta e stadiul. Sa fie stabilita jurisdictia.