avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Jurisdictie - UEA vs Romania
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Jurisdictie - UEA vs Romania

La stabilirea legilor aplicabile in caz de disputa pentru un contract import-export intre o companie din Emiratele Arabe si una din ROmania:

Ce legi ar trebui sa guverneze disputa in acest contract ?
Care este cea mai obiectiva solutie de jurisdictie?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Igor1987 , utilizator 20:43, 7 Mai 2013
Aveti contractul in care sunt stabilite aceste aspecte.
Potrivit art. 2.640 C.civ., Legea aplicabilă obligaţiilor contractuale:
(1) Legea aplicabilă obligaţiilor contractuale se determină potrivit reglementărilor dreptului Uniunii Europene.

(2) În materiile care nu intră sub incidenţa reglementărilor Uniunii Europene sunt aplicabile dispoziţiile prezentului cod privind legea aplicabilă actului juridic, dacă nu se prevede altfel prin convenţii internaţionale sau prin dispoziţii speciale.
Pai in contract va trebui stabilit ... asta e stadiul. Sa fie stabilita jurisdictia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am dreptul la indemnizatia de somaj? T.A T.A Buna ziua, in data de 16 .03.2010 firma m-a dat in somaj. Am mers sa depun actele doar in aceata luna pentru ca in perioada mai-iulie am avut un contract pe ... (vezi toată discuția)
Am lucrat in italia, pot beneficia de indemnizatie de somaj in romania? niroz niroz Am varsta de 23 ani,am ca studii 11 clase (nu am terminat liceul),am lucrat la o firma din localitate un an si doua saptamani (comform legii, cu contract de ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa munca pe vase de croaziere in europa TonyC TonyC Buna Ziua. Lucrez pentru o firma elvetiana din 2008 si sunt receptionist pe vase de croaziera care isi desfasoara activitatea exclusiv in spatiul ... (vezi toată discuția)