Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescriere datorie furnizor telefonie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescriere datorie furnizor telefonie

Buna seara. In anul 2000 am avut un contract de telefonie mobila . Telefonul meu a fost furat impreuna cu cartela sim, fapt ce am anuntat telefonic la firma . Saptamana trecuta am fost sunat de la firma Romania SRL ca am o datorie de 158,2 Ron, din care 37,12 Ron -debit principal; 37,12 Ron- penalizari; 83,96 Ron - dobanda legala. La aceasta discuie telefonica, am raspuns negativ, dupa care la o saptamana, prin posta primesc o scrisoare,o decizie de continuare a procedurii pe cale judecatoreasca.
Va rog sa ma ajutati, ce pot sa fac in acest caz?
Multumesc anticipat.
gi-jane2, moderator
Daca debitele la care face referire notificarea primita sunt scadente de mai mult de 3 ani, creanta societatii de telefonie mobila este prescrisa, astfel incat nu datorati nimic.
Madalina Pascu, Avocat
Multumesc. Debitele la care fac referire au o vechi de peste 10 ani.