avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Chirie incasata de asociatie de la firma cablu TV
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Chirie incasata de asociatie de la firma cablu TV

fima care asigura cablu tv are instalatia pe blocul nostru( suntem proprietari din 1980).eu stau la ultimul etaj si un cablu care traverseaza strada pentru un client al lor este prins de acoperis.pot sa interzic firmei respective accesul pe acoperis?
este legal sa le percep o taxa de inchiriere?Multumesc
Cu este situatia la noi in asociatie:
- pentru telefonia traditionala, prin proiect au fost prevazute "firide" in care era adus din starda cablul general, apoi prin pereti (din constructie) au fost aduse cablui individuale pentru fiecare apartament; nu stiu daca cunoasteti, dar prin 1975 era o adevarata performanta sa ai instalat un post telefonic; situatia dainuie si acum, cine este abonat la romtelecom, benefeciaza de aceasta infrastructura, deci in aceste conditii cui sa ceri chirie daca asa ai achizitionat apartamentul?;
- cand au aparut firmele de distributie a programelor de televiziune prin cablu, acestia au venit cu oferte la asociatiile de locatari/proprietari, au cerut acordul asociatiilor privind instalarea acelor cutii de distributie pe casa scarii; pentru ca stiu cum s-a intamplat, va spun ca s-au intocmit niste tabele pe scari si pentru ca asa era situatia pe-atunci, firmeleor nu le-a fost greu sa obtina acordul proprietarilor, acord dat absolut gratuit, asa ca acum nu mai putem cere vreo chirie;
- la aparitia firmelor de internet (firme de cartier), patronii acestora au fost nevoiti sa vina la asociatie si sa incheie contracte de inchiriere a spatiului comun, iar am intocmit tabele pe scari, si in baza acestora com. ex. a incheiat acele contracte, iar beneficiile au fost dirijate in fondurile speciale de reparatii, distinct pe fiecare scara; treaba a mers binisor pana cand firmele actuale de distributie la pachet a CATV/internet/telefonie fixa a "inghitit" toate aceste firme mici, au modernizat cumva veche infrastructura de cutii si trasee si acum "tot romanul" are aceste facilitati, ba chiar are posibilitatea de a-si alege firma de distributie;
- pe un bloc P+10, cu acordul majoritatii proprietarilor, o firma de GSM si-a instalat echipamentul pe bloc, s-a incheiat un contract de locatiune pe o perioada mai mare, se incaseaza o chirie consistenta de care beneficiaza doar blocul respectiv;

Adam Grecu a scris:

Cu este situatia la noi in asociatie:
.... treaba a mers binisor pana cand firmele actuale de distributie la pachet a CATV/internet/telefonie fixa a "inghitit" toate aceste firme mici, au modernizat cumva veche infrastructura de cutii si trasee si acum "tot romanul" are aceste facilitati, ba chiar are posibilitatea de a-si alege firma de distributie;


Buna ziua!
Sa intelegem ca firmele actuale nu sunt dispuse sa plateasca chirie? Nu exista nici o cale legala prin care sa fie obligate sa incheie contracte cu Asociatiile de proprietari?

Calea legala ar fi in justitie, numai ca sansele sunt foarte reduse ca asociatia sa primeasca o hotarare pozitiva.
Ideea cu chiria, de care asociatiile de proprietari nici nu visau inainte vreme, a venit de la firmele mici de internet de cartier care, ca sa patrunda intr-un bloc, trebuia sa ia o aprobare de la administrator sau presedinte. Unii din acestia, initial, si-au tras un "beneficiu" particular, dupa care au marit miza la o chirie modica sau la alte peschesuri pentru asociatie (materiale de curatenie, diverse mici lucrari etc). Asa a aparut chiria pentru instalarea cutiilor si firelor pe peretii holurilor.
Ca sa transformi asta intr-o obligatie legala....e mult pana acolo si garantat va spun ca in instanta nu aveti sanse, cu atat mai mult cu cat firmele sunt companii mari.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firmele de cablutv ContSters122354 ContSters122354 firmele de cablu tv, de internet sau de alta natura care utilizeaza proprietatea comuna dintr-un bloc trebuie sa incheie un contract si sa plateasca chirie ... (vezi toată discuția)
Retelele de cablu din scara , cabina telefonica romtelecom asociatiaR64 asociatiaR64 Buna ziua ! In scara blocului exista zeci de metri de cablu ..de la internet , de la tv , de la telefoane , cutii de bransament internet etc .......la fiecare ... (vezi toată discuția)
Perete de pe scara blocului dreamlife dreamlife Buna ziua! Am si eu o intrebare: Cum pot rezolva ca firmele de cablu, internet etc sa nu mai aplice toate cutiile si cablurile pe peretele meu de la ... (vezi toată discuția)