Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de conducere de Irlanda (learner permit)
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de conducere de Irlanda (learner permit)

Buna ziua am fost in Irlanda si am obtinut permis de conducere ( Learner Permit) dupa testul teoretic.
Intrebarea mea este pot sa dau in Romania doar proba practica eu deja avand proba teoretica facuta in Irlanda.
Pe scurt. Nu.
Ceva mai explicit. Obtinerea permisului de conducere este reglementata de Codul rutier si Regulamentul de aplicare al acestuia in care eu n-am gasit nicio situatie in care proba teoretica se poate da altfel decat in modul reglementat si raspunzand la cele 26 de intrebari. Ca urmare, pentru a obtine permisul fie mergeti in Irlanda si promovati si la proba practica, fie le promovati pe amandoua in Romania. In fond, de vreme ce ati promovat acolo examenul teoretic ar trebui sa o faceti cu aceeasi usurinta si in Romania.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
daca ati obtinut acest document in Irlanda trebuie sa fi fost informat despre faptul ca acesta este valabil doar in Irlanda.

[ link extern ] /

pentru obtinerea permisului de conducere trebuie sa urmati sfatul lui @u.b.i.k., ROmania ori Irlanda.
imi puteti spune daca permisu de learner obtinut in cipru poate fi schimbat in romania cu un permis ca acestea de sunt acum
JAN123, utilizator
ORDIN Nr.163 din 10.08.2011 privind preschimbarea permiselor de conducere naţionale eliberate de autorităţile competente ale altor state cu documente similare româneşti

Art. 3. - (1) Permisele de conducere naţionale eliberate de autorităţile statelor prevăzute la art. 2 alin. (1) pot fi preschimbate cu documente similare româneşti, în condiţiile stabilite prin prezentul ordin, cu categoriile/subcategoriile echivalente permiselor de conducere româneşti.

Cum in Romania nu exista permis "learner" inseamna ca nu il puteti preschimba in permis romanesc.

Trebuie sa detineti un permis "full" ptr a-l putea preschimba in Romania.
Deci trebuie sa iau ,,learner full " iar apoi sa pot veni in Romania sal preschimb intrunul romanesc ?