avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... comunicare hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

comunicare hotarare judecatoreasca

Am contestat in instanta decizia de concediere; contestatia mi-a fost respinsa. Pronuntarea a fost in 20 februarie, insa nici pana azi nu mi s-a comunicat motivarea instantei pentru a putea face recurs. Exista un termen legal care sa oblige instanta sa comunice hotararile? Ce pot face pentru a putea primi motivarea, pentru ca fara ea nu pot face recurs. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 20:12, 12 Mai 2013
Formulati o cerere de urgentare a redactarii hotararii initial in caz ca aceasta nu s-a redactat.
Exista un termen de 30 de zile de la pronuntare pentru motivarea hotararilor civile, insa el este unul de recomandare.
Art.264 al.1 c.proc.civ.
Motivarea hotararii se va face in termen de cel mult 30 de zile de la pronuntare.
Formulati o cerere adresata presedintelui instantei pe calea careia solicitati urgentarea redactarii hotararii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare judecatoreasca divort deborahramon deborahramon buna ziua ma intereseaza daca instanta ieri a pronuntat ca sunt divortata in cat timp se redacteaza sentinta si daca pot face ceva pt a o urgenta [editat ... (vezi toată discuția)
Cat timp mai trebuie sa astept pt ca judecatorul sa dea motivatiile deciziei luate? okdaniok okdaniok La un proces civil,Curtea de apel a dat decizia civilă in data de 07.10.2012. Intrebarea mea este: cat timp mai trebuie sa astept pt. ca judecatorul sa dea ... (vezi toată discuția)
Termen redactare decizie pronuntata de instanta de recurs tudormario tudormario In cat timp se redacteaza o decizie de recurs?Care este procedura de ridicare a deiziei? (vezi toată discuția)