Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... comunicare hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

comunicare hotarare judecatoreasca

Am contestat in instanta decizia de concediere; contestatia mi-a fost respinsa. Pronuntarea a fost in 20 februarie, insa nici pana azi nu mi s-a comunicat motivarea instantei pentru a putea face recurs. Exista un termen legal care sa oblige instanta sa comunice hotararile? Ce pot face pentru a putea primi motivarea, pentru ca fara ea nu pot face recurs. Va multumesc
Formulati o cerere de urgentare a redactarii hotararii initial in caz ca aceasta nu s-a redactat.
Exista un termen de 30 de zile de la pronuntare pentru motivarea hotararilor civile, insa el este unul de recomandare.
Art.264 al.1 c.proc.civ.
Motivarea hotararii se va face in termen de cel mult 30 de zile de la pronuntare.
Formulati o cerere adresata presedintelui instantei pe calea careia solicitati urgentarea redactarii hotararii.