Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce se intampla daca merg MAINE la Politie sa raspund ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce se intampla daca merg MAINE la Politie sa raspund unor intrebari de natura penala dar NU AM BANI si NICI VENITURI PENTRU A PUTEA ANGAJA UN AVOCAT?

Am condus sub influenta alcoolui acum un an de zile si abia acum am primit citatia sa ma prezint maine la Politia Circulatie Cluj ca invinuit. Mi se comunica faptul ca am dreptul la un aparator. Din pacate, de 3-4 luni nu mai am venituri de nici un fel, deci nu pot angaja un avocat. Ce ar trebui sa fac? Sper sa primesc un raspuns avizat in cateva ore. Multumesc anticipat
Daca il va retine in mod sigur ii va da avocat din oficiu.
Legea prevede in mod expres situatiile in care asistenta juridica este obligatorie.
Daca adreseaza o cerere la politie este posibil sa ii cheme avocat din oficiu.

Sunt si situatii in care la politisti le convine sa ii vina avocat din oficiu tot la fel cum sunt si situatii in care nu le convine.
Depinde de foarte multe aspecte...