avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 195 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Titularii a doua conturi bancare au decedat. Eu sint inputernicita.
Ce acte imi trebuie ca sa trec sumele pe numele meu. Trebuie trecute in actul de mostenire?
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 22:16, 15 Mai 2013
Trebuie dezbatute mostenirile. Mergeti cu certificatele de deces la un notar de pe raza judecatoriei unde defunctii au avut ultimul domiciliu se Pune dosarul pe rol. Ce mostenitori sunt ?
Da ,conturile bancare intra in masa succesorala si sunt impartite de cei ce vin la mostenire.
Imputernicirea presupune doar retragerea sumelor de bani din banca,dar nu si insusirea lor.
Sint singura mostenitoare.
Sunteti ruda cu defunctii sau v a lasat testament?! Dvs in cadrul dezbaterii succesorale trebuie fie sa dovediti vocatia la succesiune cu actele de stare civila fie cu testament.
Daca nu exista trecuta suma si contul in actul de mostenire nu puteti ridica banii.

Alte discuții în legătură

Pot solicita băncii un extras de cont al defunctului pe baza declarației de acceptare a moștenirii? Îmi trebuie la dezbaterea succesiunii favex favex Cu o declaratie de acceptare expresa a mostenirii, deci in perioada de optiune succesorala, pot solicita bancii un extras de cont al defunctului de la momentul ... (vezi toată discuția)
Succesiune testament gabi1984 gabi1984 Buna ziua, Am urmatoarea situatie la care sper sa obtin un sfat: defunctul a murit acum 3 luni. A lasat testament pentru 2 nepoti (de frate), care primesc 50% ... (vezi toată discuția)
Succesiune - conturi bancare miara miara Daca o persoana are bani depusi in banca ( cu un imputernicit care poate scoate banii), dupa decesul sau acei bani revin imputernicitului sau se impart la toti ... (vezi toată discuția)