Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Titularii a doua conturi bancare au decedat. Eu sint inputernicita.
Ce acte imi trebuie ca sa trec sumele pe numele meu. Trebuie trecute in actul de mostenire?
Trebuie dezbatute mostenirile. Mergeti cu certificatele de deces la un notar de pe raza judecatoriei unde defunctii au avut ultimul domiciliu se Pune dosarul pe rol. Ce mostenitori sunt ?
Da ,conturile bancare intra in masa succesorala si sunt impartite de cei ce vin la mostenire.
Imputernicirea presupune doar retragerea sumelor de bani din banca,dar nu si insusirea lor.
Sint singura mostenitoare.
Sunteti ruda cu defunctii sau v a lasat testament?! Dvs in cadrul dezbaterii succesorale trebuie fie sa dovediti vocatia la succesiune cu actele de stare civila fie cu testament.
Daca nu exista trecuta suma si contul in actul de mostenire nu puteti ridica banii.