Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Titularii a doua conturi bancare au decedat. Eu sint inputernicita.
Ce acte imi trebuie ca sa trec sumele pe numele meu. Trebuie trecute in actul de mostenire?
Se va trece suma in urma obtinerii unui extras de cont de la banca ca urmare a adresei notarului care va dezbate succesiune insa dupa punerea dosarului pe rol .
Certificatul de mostenitor stabileste calitatea si numarul mostenitorilor precum si cotele acestora din Bunurile aduse la masa succesorala care sunt determinate.
Da, poate ar fi bine ca notarul sa verifice si daca nu exista mai multe conturi.
Daca persoana are calitate si pentru alti bani evident...
De obicei, succesibilii stiu daca defunctul a lasat si alti bani sau are si alte conturi la alte banci, atunci cand nu sunt siguri, notarul face adresa la toate Bancile, treneaza mai mult dezbaterea succesiunii insa daca succesibilii doresc acest lucru , notarul depune diligentele necesare pentru obtinerea raspunsurilor de la Banci. Oricum, suplimentarea se poate face oricand cu alte sume, la bunurile mobile nu se percepe impozit chiar daca au trecut doi ani de la deces.
ContSters250994, utilizator