avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Eroare depunere bilant
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Eroare depunere bilant

Buna ziua.
Am depus bilantul pt.o firma care in anul 2012 nu a avut activitate.
Bilantul este validat,nu sunt erori la validare,insa cand am scos recipisa am "erori de validare" si anume:
-Eroare PDF. Fisier completat eronat sau fisier alterat. Campul 'suma control' <totalPlata_A> este nul
L-am reincarcat din nou,am schimbat denumirea fisierului,l-am trimis si cu toate acestea,am aceeasi eroare.
Va rog sa ma ajutati,daca v-ati confruntat cu astfel de probleme
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert PFA , Contabil 13:07, 7 Iunie 2013
Buna ziua,

ati reusit sa-i dati de cap acestei erori? Daca sunteti amabil v-as ruga sa faceti publica modalitatea de rezolvare, intrucat si eu ma lovesc de aceiasi problema.

Va multumesc anticipat,
~ Conținut șters la cerere ~
Eu cred ca eroarea nu are legatura cu declaratia mentionata de dvs.
Asa cum citati din legislatie numai entitatile care nu au desfasurat activitate de la infiintare au posibilitatea depunerii declaratiei nu si cei care in anul anterior au depus bilant.
Si eu am aceasta eroare la una dintre societatile care nu au avut activitate in anul 2012 insa la altele am validare fara erori .
Pasi :
faci bilantul
dai save
iti cere arhiva - o adaugi( zip neaparat) apoi dai save
semnezi SI NU MAI DAI SAVE !!!
De obicei eroarea apare ca se da save dupa semnare; atunci fisierul se altereaza
sau mai simplu descari de pe site ul anaf DUK integrator
dai save la bilant, iti face un XML( atasat in stanga)
il salvezi si il incarci cu DUK integrator. O sa ti ceara arhiva si semnezi tot din el si asa elimini orice eroare..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salvare bilant pe cd camicami camicami Spuneti-mi si mie,va rog,cum,ce si de unde salvez pe cd ptr.unitatea fiscala, bilantul ? Am validat bilantul, am atasat anexele arhivate zip., asa cum cere ... (vezi toată discuția)
Eroare depunere bilant online celeterm celeterm Imi apare urmatoarea eroare cand depun bilantul online: Fisierul depus nu este un document valid - Eroare PDF. Fisier completat eronat sau fisier alterat. ... (vezi toată discuția)
Bilant 31.12.2011 nicod nicod Buna ziua! Va rog ajutati-ma cu salvarea bilantului pe CD, nu ma descurc (nu am certificat digital). Arhivarea documentelor scanate am facut-o astfel: adauga ... (vezi toată discuția)