Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prelungirea delegarii fara acodul angajatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prelungirea delegarii fara acodul angajatului

Poate fi considerat accept pentru prelungirea delegarii peste termenul de 60 de zile continuarea activitatii la locul delegarii?
Mentionez ca angajatorul nu a specificat un interval de timp in delegarea initiala si sunt mentinut in delegare de aproape 4 luni.Nu mai doresc prelungirea delegarii.
Doresc sa stiu daca sunt in termen sa pot promova o actiune in justitie pentru anularea dispozitiei.

In litigiile de munca, sarcina probei ii incumba angajatorului . In principiu, la expirarea perioadei de delegare angajatorul trebuia sa va solicite acordul privind prelungirea delegarii sau trebuia sa emita o decizie privind incetarea delegarii.