Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum procedez sa scot o persoana din imobilul meu dupa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum procedez sa scot o persoana din imobilul meu dupa ce a fost luat in spatiu(i-am facut acte)?

Am acceptat sa i-au in spatiu o persoana straina pentru ca acesta sa isi poate face acte de sedere in tara si sa poata deveni cetatean roman.
Au aparut unele probleme si doresc sa-l trimit la plimbare.
Cum pot proceda legal daca aceasta persoana nu doreste sa paraseasca de buna voie locuinta?
Astept un raspuns cat mai urgent.
Va multumesc!
actiune in evacuare.
apoi hotararea o veti putea executa.

av. vasilescu
Trebuie sa formulati actiune in evacuare, solicitand instantei sa dispuna evacuarea respectivei persoane.

Av. Cermak Iuliana
roby0 a scris:

Am acceptat sa i-au in spatiu o persoana straina pentru ca acesta sa isi poate face acte de sedere in tara si sa poata deveni cetatean roman.
Au aparut unele probleme si doresc sa-l trimit la plimbare.
Cum pot proceda legal daca aceasta persoana nu doreste sa paraseasca de buna voie locuinta?
Astept un raspuns cat mai urgent.
Va multumesc!

Mergeti la un executor judecatoresc si faceti-i cerere de executare prin evacuare silita.
Se poate contesta, din orice motiv aceasta actiune in evacuare??
Si cam ce costuri sunt pentru o astfel de procedura?...cat ar dura?
Multumesc