avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum procedez sa scot o persoana din imobilul meu dupa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum procedez sa scot o persoana din imobilul meu dupa ce a fost luat in spatiu(i-am facut acte)?

Am acceptat sa i-au in spatiu o persoana straina pentru ca acesta sa isi poate face acte de sedere in tara si sa poata deveni cetatean roman.
Au aparut unele probleme si doresc sa-l trimit la plimbare.
Cum pot proceda legal daca aceasta persoana nu doreste sa paraseasca de buna voie locuinta?
Astept un raspuns cat mai urgent.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: roby0 , utilizator 11:06, 5 Martie 2009
actiune in evacuare.
apoi hotararea o veti putea executa.


av. vasilescu
Trebuie sa formulati actiune in evacuare, solicitand instantei sa dispuna evacuarea respectivei persoane.

Av. Cermak Iuliana
roby0 a scris:

Am acceptat sa i-au in spatiu o persoana straina pentru ca acesta sa isi poate face acte de sedere in tara si sa poata deveni cetatean roman.
Au aparut unele probleme si doresc sa-l trimit la plimbare.
Cum pot proceda legal daca aceasta persoana nu doreste sa paraseasca de buna voie locuinta?
Astept un raspuns cat mai urgent.
Va multumesc!

Mergeti la un executor judecatoresc si faceti-i cerere de executare prin evacuare silita.
Se poate contesta, din orice motiv aceasta actiune in evacuare??
Si cam ce costuri sunt pentru o astfel de procedura?...cat ar dura?
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accept pentru buletin domiciliu sau flotant sorinadoina sorinadoina Va rog sa ma ajutati cu informatii si sfaturi! Ce inseamna pentru mine ca gazda, sa fac cuiva buletin de oras in apartamentul meu? Ce drepturi mai am eu in ce ... (vezi toată discuția)
Evacuare persoana tolerata tomaconstantin2 tomaconstantin2 Am mostenit un apartament pe care am facut acte,iar acum sunt unicul propietar Dar in acest apartament inainte sa moara persoana de la care l-am ... (vezi toată discuția)
Chiriasi ce refuza parasirea locuintei brgp123 brgp123 Buna ziua, Ma aflu in urmatoarea situatie: am cumparat o garsoniera in care locuiau chiriasi, fara forme legale, acestia refuza eliberarea acesteia sub ... (vezi toată discuția)