Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... S-a dat lege prin care se sisteaza eliberarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

S-a dat lege prin care se sisteaza eliberarea titlurilor de proprietate?!!!

am depus acte la primarie ptr eliberarea unui titlu de proprietate. Au fost trmise la consiliu judetean si s-a intors hotararea aprobata. Acum am fost anuntat de persoana care se ocupa cu cadastrul in primarie, ca nu-mi mai poate intocmi dosarul cu procesul verbal de punere in posesie si obtinerea titlului, deoarece a fost data o lege prin care se blocheaza eliberarea acestui act de proprietate ptr o perioada de minim 180 de zile. Este adevarat? S-a dat lege prin care se sisteaza eliberarea titlurilor de proprietate?!!! Sau e o metoda sa traga de timp? Multumesc!

Da, pana la inventarierea terenurilor, etc.
Da. S-a dat acea lege in 2013, prin care se amana, in general, eliberarea Titlurilor de Proprietate si repunerea in posesie sau despagubire corespunzatoare.
Normal ca se folosesc diverse tertipuri pentru a "sicana" pe cei ce sunt proprietari de drept si a le "agoniza" suferinta prin tot felul de piedici si intarzieri nejustificate, uneori chiar abuzive, anticonstitutionale si nelegale.
Dar s-a sesizat cineva pana acuma ?!? Un organism national sau international ?!? Vor fi cumva, candva, toti cei ce incurca si ingreuneaza sistemul, dar si viata multora, trasi la raspundere penal si civil ?!? Cine stie ... asteptam ca noile generatii sa fie schimbate si corecte ... eficiente ... in sensul pozitiv pe toate planurile ...

Legea 165/2013 privind masurile pentru finalizarea procesului de restituire, in natura sau prin echivalent, a imobilelor preluate in mod abuziv in perioada regimului comunist in Romania. (Lege nr. 165/2013 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 278 din 17 mai 2013.)

Important : HG 401/2013 pentru aprobarea Normelor de aplicare a Legii nr. 165/2013 privind masurile pentru finalizarea procesului de restituire, in natura sau prin echivalent, a imobilelor preluate in mod abuziv in perioada regimului comunist in Romania.

Entitatea investita de lege – urmatoarele structuri cu atributii in procesul de restituire a imobilelor preluate abuziv si de stabilire a masurilor reparatorii :
a) unitatea detinatoare, in intelesul Hotararii Guvernului nr. 250/2007 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare unitara a Legii nr. 10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate in mod abuziv in perioada 6 martie 1945 – 22 decembrie 1989, cu modificarile si completarile ulterioare, al Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 94/2000, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si al Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 83/1999, republicata;
b) entitatea investita cu solutionarea notificarii, in intelesul Hotararii Guvernului nr. 250/2007, cu modificarile si completarile ulterioare;
c) comisia locala de fond funciar, comisiile comunale, orasenesti si municipale, constituite in temeiul Legii nr. 18/1991, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;
d) comisia judeteana de fond funciar sau, dupa caz, Comisia de fond funciar a municipiului Bucuresti, constituite in temeiul Legii nr. 18/1991, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;
e) Comisia speciala de retrocedare a unor bunuri imobile care au apartinut cultelor religioase si comunitatilor cetatenilor apartinand minoritatilor nationale din Romania;
f) Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor, organ de specialitate al administratiei publice centrale, cu personalitate juridica;
g) Comisia Nationala pentru Compensarea Imobilelor, infiintata potrivit prezentei legi;

Poate fi util, deasemenea, sa cunoasteti si cuprinsul a HG 89/2014 pentru completarea Normelor de aplicare a Legii nr. 165/2013 privind masurile pentru finalizarea procesului de restituire, in natura sau prin echivalent, a imobilelor preluate abuziv in perioada regimului comunist in Romania.
Acum puteti, cu siguranta, daca inca nu ati obtinut Titlul de Proprietate, sa urgentati obtinerea acestuia.