Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prime/bonusuri lunare diferite ca suma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prime/bonusuri lunare diferite ca suma

Buna ziua,
O societate comerciala doreste ca salariile angajatilor sa aiba o parte fixa (>=salariul minim/ec) si o parte variabila, in intelesul unor prime/bonusuri lunare in functie de performantele angajatilor. Pentru acordarea acestora e nevoie de incheierea unor acte aditionale la contractele de munca sau e in regula daca doar sunt trecute pe statul de plata?
Multumesc!
Conf art 17 alin 3 lit k corob cu art 17 alin 4 CM elementele privind salariul de bază, alte elemente constitutive ale veniturilor salariale, precum şi periodicitatea plăţii salariului la care salariatul are dreptul, trebuie să se regăsească în conţinutul contractului individual de muncă.

In concluzie trebuie intocmite acte aditionale in cazul in care angajatorul doreste sa acorde prime salariatilor, in care sa fie inscrise periodicitatea acestora, procentul/cuantumul, etc.
As putea sa nu inchei aceste acte aditionale, iar aceste sume sa se regaseasca doar pe statul de plata? Spun acest lucru in ideea ca actele aditionale care prevad aceste prime il obliga pe angajator sa acorde aceste prime, in conditiile in care, e posibil ca, in momente nu tocmai prielnice, sa nu le mai acorde...
Daca prevad in contracte, trebuie sa operez si in Revisal?
Multumesc!
Se poate prevede in Reg.intern modul de acordare a primelor sau se poate emite o decizie a angajatorului in acest sens.