Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... infidelitate- dovezi divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

infidelitate- dovezi divort

Sunt sigur ca are pe altcineva in strainatate unde lucreaza .Am inregistrari ambientale ale convorbirilor telefonice ale ei cu alte colege din care reiese ca are pe cineva si cu care ma inseala . Pot folosi aceste inregistrari in cadrul unui proces de divort. Va multumesc.
... si mediatorul... desface si casatoria?!?!? ... :stunned:
Divortul se poate decide la Ofiterul Starii Civile, dar se presupune ca sotii nu au si un partaj al bunurilor comune si nici copii. La notar se poate merge pentru desfacerea casatoriei, doar daca sotii sunt decisi in privinta divortului pe toate aspectele, urmand sa semneze doar actele.
La mediator toate neintelegerile se pot concilia cu respectarea drepturilor dar si a intereselor celor doi soti, Acordul urmand a se oficializa juridic. Prin mediere se pot decide: partajul bunurilor comune, numele pe care fiecare sot il va purta dupa desfacerea casatoriei, domiciliul copiilor daca exista, alocatia de crestere si educatie a copiilor, si orice alte aspecte pe care sotii doresc sa le lamureasca. Singurul caz in care mediatorul isi pierde neutralitatea este in cazul copiilor, cand trebuie sa apere interesul suprem al acestora. Cu riscul de a ma repeta, medierea este solutia cea mai buna in cazul in care intre soti exista neintelegeri cu privire la aspectele mentionate mai sus. Totul se va discuta in deplina confindetialitate, fara a avea asistenta din sala de judecata si fara sa-i judece nimeni.
In cazul in care totul este stabilit - desi de multe ori sotii spun asta si la momentul semnarii documentelor apar alte discutii, se poate opta la una din celelalte doua variante.