Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzare mijloace fixe
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzare mijloace fixe

Societate comerciala detine un teren cumparat cu contract de vanzare cumparare pe care a construit prin intermediul unei firme de constructii o hala industriala si birouri cu o suma totala de exemplu 300.000. O pot vinde sub pret ? De ex. vreau sa vand cu 1 dolar si terenul si constructia.
Cum se va face vanzarea ? Terenul in forma autentica la notariat prin contract de vanzare cumparare iar constructia prin contract de vanzare cumparare doar intre vanzator si cumparatot + factura sau se emite factura si pentru teren ?
Va multumesc
Vanzarea o poti face sub pret, niciintr-un caz cu un euro, dar iti asumi riscuri mari.
Vanzarea terenului se faceobligatoriu prin Notariat, constructiile se pot vinde si prin contract sub semnatura privata, dar te asigur ca intabularea bunurilor cumparate prin contract sub semnatura privata costa mai mult decat tecosta daca o faci prin notar, sau cel putin asa a fost pana la 01.01.2005. Inainte de a incheia tranzactia ar fi bine sa mergi sa te interesezi.
Vanzarea se face dupa aprobarea A.G.A. daca nu iesti unic asociat.
Vezi Legea 650/2002 care reglementeaza vanzarile sub pretul de achizitie daca te incadrezi acolo sau nu.Din cate retin eu legea face referire la vanzarile de marfuri.

Mirela
Vanzarea o puteti face prin:
- licitatie publica
- sau pe baza unui raport de evaluare - apelati la un evaluator
altfel,
.........valoarea la care vindeti nu este determinata corect, si implicit s-ar ascunde adevarata valoare a impunerii
As dori sa va cunosc parerea intrucat la aceasta data banuiesc ca problema a-ti rezolvat-o deja.