Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... se poate? credit ipotecar- imposibilitate de plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

se poate? credit ipotecar- imposibilitate de plata

Buna seara,
Am un credit imobiliar la care am platit 5 ani. Acuma nu mai reusesc sa platesc rata. Daca nu mai platesc si il ia banca si cu suma cu care se va vinde nu se acopera creditul se poate ca pentru diferenta de credit sa mi se puna poprire pe salar sau rata? Pentru suma scoasa am girat 2 apartamente. Ce se poate intampla daca nu mai pot plati rata si banca nu vrea sa scada rata?

multumesc anticipat
daca nu veti mai putea achita ratele banca va poate executa ce ati girat.
si daca nu se acopera creditul deoarece preturile la apartamente a scazut, pe diferenta se poate sa imi puna rata?
depinde de conditiile din contractul de credit si cum negociati cu banca.
Cu siguranta ca banca daca nu isi va recupera banii din vanzarea bunurilor va va pune poprire pe venituri pentru recuperarea diferentei. Sansa sa scrie in contractul de credit altceva este similara cu aceea de a castiga la loto marele premiu.
valoarea evaluata a apartamentelor a fost mai mare decat cea a creditului. Daca valoarea apartamentelor a scazut de ce nu au scazut si bancherii rata? E normal sa-ti puna rata pe diferenta nerecuperata din moment ce eu girez cu 2 apartamente pt acel credit?