avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 364 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revenire la serviciu inaintea implinirii a 2 ani de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revenire la serviciu inaintea implinirii a 2 ani de concediu crestere copil

buna

pe scurt...
1. am fost disponibilizat in 2 martie
2. sotia e profesoara titulara, e in concediu ingrijire copil pana in septembrie
Intrebare: poate sa isi reia postul acum si sa intru eu in concediul respectiv? ce trebuie sa facem?

multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Doina Elena , Consultant resurse umane 20:59, 7 Martie 2009
Daca beneficiati de somaj in urma disponibilizarii nu.
Da , este psoibila intrarea dvs in CIC si sa beneficiati de indemnizatia pentru CIC, iar sotia sa-si reia activitatea.
1. Pentru dvs :
- trebuie sa indepliniti conditiile prevazute de OUG nr.148/2005 pentru a beneficia de indemnizatia pentru CIC, si anume : in ultimul an anterior datei nasterii copilului, sa fi realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. In calculul celor 12 luni va intra si perioada in care ati beneficiat de indemnizatie de somaj.
- depuneti cerere de acordare a concediului pentru cresterea copilului la angajatorul dvs.
- cererea pentru acordarea indemnizatiei si documentele din care rezulta indeplinirea conditiilor legale de acordare a acestora se depun, dupa caz, la primaria comunei, orasului, municipiului, respectiv sectoarelor municipiului Bucuresti, pe raza careia/caruia solicitantul isi are domiciliul sau resedinta.
2. Pentru sotie : cerere de reluarea a activitatii.
am lucrat in ultimul an anterior nasterii copilului.
problema e ca din 2 martie nu mai sint angajat! inca n-am intrat in somaj, n-am depus dosarul!
la care angajator sa depun cererea? la cel de dinainte de nasterea copilului nu cred ca se poate, nu?
as putea sa ma angajez undeva incepand cu 2 martie (o firma a unui apropiat), atunci ar fi in regula?

n-as vrea sa faca sotia cerere si eu sa nu indeplinesc conditiile...

multumesc!
puteti sa va angajati incepand cu 2 martie, si apoi sa faceti cerere de intrare in CIC.
Bineinteles ca la vechiul angajator trebuie sa cereti completarea adeverintei din care rezulta cele 12 luni lucrate inainte de nasterea copilului. La Directia unde sotia a depus dosarul mergeti si cereti lamuriri. Nu va ajuta angajarea actuala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cic_tata_incetare cim in cele 42 de zile de concediu obligatoriu ale mamei Daniel Shneker Daniel Shneker Buna seara, Mutumesc pentru toate informatiile obtinute din lectura spetelor prezentate. Sotia mea va naste la mijlocul lui ianuarie 2010. Apoi va intra ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pentru al doilea copil luizaradu luizaradu Buna ziua! In momentul de fata ma aflu in concediu de maternitate, dar vroiam ca in decursul celor doi ani sa fac si cel de-al doilea copil (fara a ma mai ... (vezi toată discuția)
Concediu creștere copil în cazul nerealizării de venituri anterior nașterii miha_r miha_r Bună ziua, Conform modificărilor apărute în legea privind acordarea indemnizației creșterii copilului, cele 12 luni minime de realizare venituri în ... (vezi toată discuția)