Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revenire la serviciu inaintea implinirii a 2 ani de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revenire la serviciu inaintea implinirii a 2 ani de concediu crestere copil

buna

pe scurt...
1. am fost disponibilizat in 2 martie
2. sotia e profesoara titulara, e in concediu ingrijire copil pana in septembrie
Intrebare: poate sa isi reia postul acum si sa intru eu in concediul respectiv? ce trebuie sa facem?

multumesc mult!
Daca beneficiati de somaj in urma disponibilizarii nu.
Da , este psoibila intrarea dvs in CIC si sa beneficiati de indemnizatia pentru CIC, iar sotia sa-si reia activitatea.
1. Pentru dvs :
- trebuie sa indepliniti conditiile prevazute de OUG nr.148/2005 pentru a beneficia de indemnizatia pentru CIC, si anume : in ultimul an anterior datei nasterii copilului, sa fi realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. In calculul celor 12 luni va intra si perioada in care ati beneficiat de indemnizatie de somaj.
- depuneti cerere de acordare a concediului pentru cresterea copilului la angajatorul dvs.
- cererea pentru acordarea indemnizatiei si documentele din care rezulta indeplinirea conditiilor legale de acordare a acestora se depun, dupa caz, la primaria comunei, orasului, municipiului, respectiv sectoarelor municipiului Bucuresti, pe raza careia/caruia solicitantul isi are domiciliul sau resedinta.
2. Pentru sotie : cerere de reluarea a activitatii.
am lucrat in ultimul an anterior nasterii copilului.
problema e ca din 2 martie nu mai sint angajat! inca n-am intrat in somaj, n-am depus dosarul!
la care angajator sa depun cererea? la cel de dinainte de nasterea copilului nu cred ca se poate, nu?
as putea sa ma angajez undeva incepand cu 2 martie (o firma a unui apropiat), atunci ar fi in regula?

n-as vrea sa faca sotia cerere si eu sa nu indeplinesc conditiile...

multumesc!
puteti sa va angajati incepand cu 2 martie, si apoi sa faceti cerere de intrare in CIC.
Bineinteles ca la vechiul angajator trebuie sa cereti completarea adeverintei din care rezulta cele 12 luni lucrate inainte de nasterea copilului. La Directia unde sotia a depus dosarul mergeti si cereti lamuriri. Nu va ajuta angajarea actuala.