Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CAS pentru a doua activitate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CAS pentru a doua activitate

Buna seara. Am fost salariat al unei firme la stat. In acelasi timp am efectuat taximetrie cu acte in regula dupa serviciu. Firma de la stat mi-a platit cas-ul . Sunt obligat sa platesc cas si pentru orele prestate ca taximetrist particular? Impozitul la fisc l-am platit. Va multumesc.
da
CAS-ul se plateste o singura data. Puteti face contestatie.

Contribuabilii al căror venit rămas după deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate în scopul realizării acestui venit, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub nivelul minim de 740 lei, nu datorează contribuţie de asigurări sociale. Daca aceasta suma depaseste 740 lei atunci este obligatorie asigurarea si plata sumei de 232 lei/luna.
La Casa de Pensii trebuie sa se depuna o copie de pe decizia pt plati anticipate pe 2012, din care sa rezulte cele precizate mai sus.

multumesc