Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... wc la hotar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

wc la hotar

Cu respect . As dori sa stiu daca vecinul meu a construit o toaleta (wc)exact langa gardul meu este legal .daca nu unde ar trebui sa ma adresez?si ce ar trebui sa fac din punct de vedere legal ,pentru ca miroase ingrozitor Multumesc anticipat
O discutie civilizata cu vecinul dumneavoastra ati incercat sa aveti, referitor la faptul ca actiunea dansului va tulbura existenta ?
Presupun ca nu exista autorizatie de construie. Incercati sa va intelegeti amiabil si sa o mute mai departe. Daca nu reusiti, va adresati primariei si daca a fost construita in ultimii 2 ani ar trebui sa primeasca amenda si sa se dispuna demolarea.
Daca cele 2 metode dau gres va trebui sa formulati o cerere de chemare in judecata.
Art. 612 Cod civil

Distanţa minimă în construcţii

Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic.