Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare in functie functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare in functie functionar public

- cum poate promova in grad superior functiei existente,un functionar public care indeplineste toate conditiile necesare?
-cum poate ataca in instanta faptul ca inca din anul 2011 Primarul nu a solutionat cererea de promovare in functie,functionarul pierzand multe oportunitati de incadrare si beneficii banesti?
Functiile publice pentru care se organizeaza promovarea in grad sau clasa sunt cuprinse in planul anual de ocupare a functiilor publice (planul se elaboreaza anual cu avizul ANFP si cu aprobarea consiliului local.
Daca functionarii indeplinesc conditiile cerute de lege se organizeaza si examenul de promovare .
In mod normal trebuia sa primiti un raspuns la cererea depusa in vederea promovarii. Puteti sa-l trageti la raspundere si pt faptul ca nu ati primit raspuns in scris, in termen, la cererea depusa.
adrianavioleta a scris:

....
-cum poate ataca in instanta faptul ca inca din anul 2011 Primarul nu a solutionat cererea de promovare in functie,functionarul pierzand multe oportunitati de incadrare si beneficii banesti?

Daca este vorba despre 2011, dreptul la actiune s-a prescris.