Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reincepere activitate dupa CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reincepere activitate dupa CIC

Va rog sa ne ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie:
Compania noastra are suspendat un CIM cu un salariat care a beneficiat de CIC pana la 2 ani. Acestuia urmeaza a-i inceta suspendarea,intrucat copilul implineste 2 ani, insa nu s-a prezentat pentru a-si relua activitatea sau pentru a depune cerere de reluare a activitatii si nici nu poate fi contactat (plecat in strainatate).
Ce acte avem de intocmit in asemenea situatie, daca nu se prezinta pana in ziua reluarii activitatii?

Va multumim anticipat!
1. Conform contractului colecti de munca (CCM) aplicabil unitatii sau Regulementului intern al acesteia veti proceda la concedierea disciplinara (pentru absente nemotivate) a salariatei respective.

2. Sa respectati art.61-63 si art.247-252 din Codul muncii.
Aveti grija ca se poate invoca interdictia concedierii pe o perioada de cel mult 6 luni de la data revenirii din CC. Interdictie prevazuta de art.25 alin.3 din OUG nr.111/2010.

Ce acte avem de intocmit in asemenea situatie, daca nu se prezinta pana in ziua reluarii activitatii?

Nu aveti de intocmit niciun act . Totul se va face incepand cu data cand trebuia sa se revina la munca din CCC.