avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Functionar public sau functionar?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Functionar public sau functionar?

Buna ziua,
Am o disputa cu niste colegi, referitor la:
Art. 145 - Public
Prin termenul „public“ se înţelege tot ce priveşte autorităţile publice, instituţiile publice, instituţiile sau alte persoane juridice de interes public, administrarea, folosirea sau exploatarea bunurilor proprietate publică, serviciile de interes public, precum şi bunurile de orice fel care, potrivit legii, sunt de interes public.

Nelamurirea este:
- o universitate/facultate privata, poate fi socotita institutie publica?
- un profesor al universitatii/facultatii private, poate fi socotit functionar public, sau nu?
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Iunie 2013
sake, utilizator
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 13:21, 16 Iunie 2013
Sa ne inchipuim urmatoarea speta (ipotetica): La universitate comisie (de ceva, nu conteaza), in comisie sa zicem un profesor, un secretar si unul de la financiar, toti trei acuzati de neglijenta in serviciu art.249(1) cu referinta la 145 si 147 (pentru incalcarea indatoririlor ca membrii in comisie).
Acum, dvoastra ce credeti ca profesorul nu intra la 147 ca e profesor, iar ceilalti doi intra ca nu sunt profesori?
Ce zice organul de cercetare penala? Se pare ca functionar public in sens penal este altceva decat functionar public in sens administrativ sau civil.



P.S. Cred ca cel mai potrivit raspuns la primul mesaj al acestui topic era:
Care este speta?
In ce context (general sau specific, penal, administrativ, etc) se pune intrebarea si problema?
Ultima modificare: Duminică, 16 Iunie 2013
trandafir2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Profesorii sunt functionari publici ? mihaelay mihaelay Buna ziua , profesorii sunt functionari publici ? pot fi incadrati la purtare abuziva ? merci (vezi toată discuția)
Abuz profesor facultate ady76 ady76 sunt student anul 3 fr drept la facultatea x in cluj am sustinut sesiunea de vara cu succes in afara unui examen unde s_au intamplat urmatoarele>am predat ... (vezi toată discuția)