Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratie IMM
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratie IMM

Buna ziua,

Trebuie sa completez o declaratie IMM si doresc sa stiu daca ne mai incadram la IMM daca in anul 2011 nr. mediu de angajati a fost de 9 si o C.A. de 2.685.589 lei iar in 2012 nr. mediu de angajati a fost de 13 si C.A.de 2.608.213 lei.
Va multumesc.
Da mai precis la intreprindere mica.

Categoria Intreprinderilor micro, mici si mijlocii (IMM) este formata din intreprinderi care angajeaza mai putin de 250 de persoane si care au o cifra de afaceri anuala neta de pana la 50 de milioane de euro si/ sau detin active totale de pana la 43 de milioane de euro

Conform cu prevederile Og 346/2004 :
"ART. 4
(1) Întreprinderile mici şi mijlocii se clasifică, în funcţie de numărul mediu anual de salariaţi şi de cifra de afaceri anuală netă sau de activele totale pe care le deţin, în următoarele categorii:

a) microîntreprinderi - au până la 9 salariaţi şi realizează o cifră de afaceri anuală netă sau deţin active totale de până la 2 milioane euro, echivalent în lei;
b) întreprinderi mici - au între 10 şi 49 de salariaţi şi realizează o cifră de afaceri anuală netă sau deţin active totale de până la 10 milioane euro, echivalent în lei;
c) întreprinderi mijlocii - au între 50 şi 249 de salariaţi şi realizează o cifră de afaceri anuală netă de până la 50 milioane euro, echivalent în lei, sau deţin active totale care nu depăşesc echivalentul în lei a 43 milioane euro."
Consultati aici definitia IMM si legea 346/2004 actualizata :
[ link extern ] /

Cititi si acest topic :
www.avocatnet.ro/content/for...
carmen01011958, moderator