avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sistare sau amanare ajutor financiar Bani de liceu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sistare sau amanare ajutor financiar Bani de liceu

Conditiile de sistare a ajutorului financiar Bani de liceu conform Ordinului 4839/2004 si HG1488/2004 sunt:
- 20absente nemotivate
- eliminare 3-5 zile
-sub 7 la purtare
- elevul nu mai frecventeaza scoala sau a fost exmatriculat.
In anul scolar 2010-2011 am avut 2 elevi carora le-am amanat la plata ajutorul deoarece nu au putut sa-mi aduca motivarile la timp ( au fost bolnavi). Li s-a platit ajutorul luna urmatoare. Ni se spune ca nu am procedat corect, ca am sistat ajutorul 1 luna si apoi l-am reluat. Cum v-am spus doar am amanat plata din motive obiective, nu am sistat-o. In toate documentele emise de MEC nu se spune ca nu ai voie sa amani plata. Se poate sa se ceara banii inapoi? In ce baza? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:15, 19 Iunie 2013
bani inapoi nu trebuiesc ceruti, atat timp cat absentele au fost motivate, si deci copiii beneficiau de ajutor. cred ca cei de MEC ar trebui sa invete mai mult sa nu mai scoata aberatii. ca sa pot raspunde insa mai la obiect ar fi treebuit sa vad raoportul de control al MEC.
Multumesc. Am sa incerc sa aflu ce scrie in raportul de control si o sa vin cu amanunte.
Potrivit Ordinului mentionat, sprijinul financiar se sisteaza in urmatoarele situatii:
- elevul absenteaza nejustificat minimum 20 de ore, la diferite discipline de invatamant;
- elevul a fost eliminat de la cursuri pe o perioada de 3 - 5 zile, conform prevederilor art. 108 alin. (2) lit. e) din Regulamentul de organizare si functionare a unitatilor de invatamant preuniversitar, aprobat prin Ordinul ministrului educatiei si cercetarii nr. 4.747/2001;
- elevul a obtinut sub nota 7 la purtare;
- elevul nu mai frecventeaza cursurile unitatii de invatamant sau a fost exmatriculat.

Asadar, plata se sisteaza , nu se suspenda sau se amana si apoi se reia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bani liceu asachi asachi Am acordat Bani de liceu respectand prevederile HG 1488/2004. A aparut o situatie in luna ianuarie 2014 in sensul , ca un elev ne-a comunicat ca unul dintre ... (vezi toată discuția)
Exmatriculare din cauza absențelor. ma pot întoarce la liceu? Simonel23 Simonel23 Buna ziua! In clasa a 11-a semestrul 2 Aprilie, nu m am mai dus la școala, am fost exmatriculata din cauza absențelor. Am drept de reîntoarcere. As vrea sa ... (vezi toată discuția)
Exmatricularea unui elev adrian10 adrian10 un elev a fost exmatriculat din pricina absentelor Regulamentul de functionare a institutiilor de invatamant prevede ca decizia de exmatriculare se comunica ... (vezi toată discuția)