Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Bani liceu
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Bani liceu

Am acordat Bani de liceu respectand prevederile HG 1488/2004. A aparut o situatie in luna ianuarie 2014 in sensul , ca un elev ne-a comunicat ca unul dintre parinti obtine venituri incepand cu data de 1 ianuarie 2014 si se depaseste plafonul de 150 lei prevazut la art.2 din aceasta hotarire. In Ordinul 4839/2004 la art.3 se mentioneaza conditiile in care se sisteaza plata banilor de liceu.Nu stim cum este legal in acest caz sa sistam sau sa acordam mai departe aceasta suma .
Plafonul este de 180 de lei, cf. HG nr. 1005 din 03/09/2008 pentru modificarea Hotărârii Guvernului nr. 1.488/2004 privind aprobarea criteriilor şi a cuantumului sprijinului financiar ce se acordă elevilor în cadrul Programului naţional de protecţie socială "Bani de liceu"
Publicat în Monitorul Oficial nr. 641 din 08/09/2008

Tot asa apare si in Ordinul 4839/2004, de ce l-ati plafonat la 150? Parerea mea este sa ii dati copilului banii.