Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... ITP expirat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

ITP expirat

Buna ziua. In urma separarii de sotul meu, acesta din urma cand aplecat de acasa a luat si masina , care este pe numele meu. Problema este ca el circula cu ea lovita, cu itp -ul expirat si in curand va expira si asigurarea rca.
Rugamintea mea este sa imi spuneti ce risc eu ca proprietar daca el este oprit de politie si se constata ca este itp-ul expirat.
Va multumesc.
Nimic. El se va alege cu amenda, plus ca i se va retine certificatul de inmatriculare.
ITP va trebui efectuat intr-o statie RAR, unde e si mai scump, si mai strict decat intr-un service normal, autorizat.
Multumesc.
daca vreti sa ii faceti un "bine", anuntati-l ca urmeaza sa declarati masina furata.
o sa vina singur sa o aduca. sa vina si cu ITP facuta.:)
Este luata in timpul casniciei, si el a hotarat ca a contribuit cu mai multi bani , si deci este a lui. Totul.Ca a plecat cu totul. Oricum are destule bube in cap.Mai si circula cu permisul suspendat , pt ca a pierdut procesul cu politia rutiera si a refuzat sa se duca la politite sa il predea.
Buna ziua. Revin cu problema mea. Intre timp a expirat si asigurarea rca a masinii mele si sotul meu nu a platit-o desi circula cu masina liber si nestingherit de politia romana.Ce naiba sa fac? Sa ma duc sa platesc tot eu pentru plimbarile sale , pentru ca el este un nenorocit? Ce risc eu , ca proprietar?
Multumesc.