Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... ITP expirat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

ITP expirat

Buna ziua. In urma separarii de sotul meu, acesta din urma cand aplecat de acasa a luat si masina , care este pe numele meu. Problema este ca el circula cu ea lovita, cu itp -ul expirat si in curand va expira si asigurarea rca.
Rugamintea mea este sa imi spuneti ce risc eu ca proprietar daca el este oprit de politie si se constata ca este itp-ul expirat.
Va multumesc.
Nimic, este amendat conducatorul auto cu amenda 1000-2000 lei, se retin numerele de inmatriculare...

Ca proprietar va pot veni acasa doar amenzile de la camerele de rovigneta, in rest ori primeste conducatorul auto amenda, ori primiti plic sa anuntati cine a condus masina la data x in locul y.
Va multumesc mult pentru raspuns.
Partea interesanta este ca daca certificatul de inmatriculare este retinut acesta nu mai poate fi eliberat decat proprietarului.
Din pacate, problema care va ramane in sarcina este plata impozitului.
Da stiu. Numai ca nu pot rezolva aceste probleme din cauza unei probleme de sanatate psihica a lui. Astept sa vina ziua, curand sper, cand voi putea sa transez aceste probleme, sa divortzez etc.
Vedeti ca in noul cod rutier, din cate am citit si am inteles, toate amenzile pe care le ia o masina, asta daca nu este oprit soferul, vin pe numele proprietarului si acesta le plateste. Atentie la lucrul acesta. Din toamna este posibil ca toate amenzile sa va vina acasa daca nu este oprit in trafic.