Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacerea contractului de munca pentru alcool
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacerea contractului de munca pentru alcool

buna seara,
as dori sa stiu procedura pentru controlul alcolemiei angajatilor la servici si ce proces verbal trebuie facut pentru acest fapt.
va multumesc

[Mesaj editat - Vă rog să nu mai scrieţi exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Legea , nr. 319 din 14 iulie 2006, a securitatii si a sanatatii in munca, nu mai interzice explicit consumul de alcool la locul de munca, lasand fiecare angajator sa hotaratasca ce este mai bine pentru afacerea sa. Angajatorul are obligatia de a asigura securitatea si sanatatea lucratorilor în toate aspectele legate de munca.

In astfel de situatii, angajatorii, potrivit legii, trebuie să aibă regulamente interne în care pot fi prevăzute reguli şi sancţiuni dure pentru salariaţii indisciplinaţi. Se poate ajunge până la testarea alcoolemiei muncitorilor de către angajatori la semnarea condicii sau la diverse ore din timpul programului.