Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stare de ebrietate Buna ziua. Angajatorul are dreptul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stare de ebrietate Buna ziua. Angajatorul are dreptul sa pună ...

Stare de ebrietate

Buna ziua. Angajatorul are dreptul sa pună fiola angajatului dacă îl suspectează ca a consumat alcool?
Dacă da, va rog și temeiul legal.
Multumesc
Angajatorul, in cadrul responsabilitatii sale pe care o are pentru protejarea securitatii si sanatatii salariatilor, poate lua toate masurile pe care le considera necesare pentru a interzice prezenta la locul de munca a angajatilor sub influenta alcoolului si a substantelor stupefiante.

Astfel, angajatorul este indreptatit sa stabilesca prin regulamentului intern efectuarea unor teste de alcoolemie in vederea asigurarii securitatii si sanatatii lucratorilor in toate aspectele legate de munca. Se poate ajunge până la testarea alcoolemiei muncitorilor de către angajatori la semnarea condicii sau la diverse ore din timpul programului