Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Incetarea / suspendarea calitatii de consilier local
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Incetarea / suspendarea calitatii de consilier local

Mandatul de consilier local poate fi suspendat / incetat prin excluderea din cadrului partidului politic din care respectivul face parte? Isi poate exercita calitatea de consilier in continuare ca independent? In cazul in care nu o poate face, de ce? Se poate ataca decizia la instanta de contencios administrativ? Ce sanse de reusita sunt?
nairam1 a scris:

Mandatul de consilier local poate fi suspendat / incetat prin excluderea din cadrului partidului politic din care respectivul face parte? Isi poate exercita calitatea de consilier in continuare ca independent? In cazul in care nu o poate face, de ce? Se poate ataca decizia la instanta de contencios administrativ? Ce sanse de reusita sunt?
Calitatea de consilier local inceteaza de drept conform Legii 393/2004 prin pierderea calitatii de membru al partidului pe a carui lista a fost ales respectivul consilierul. In aceasta situatie consiliul local din care face parte respectivul consilier adopta o hotarare prin care constata incetarea mandatului de consilier local. Hotararea poate fi atacata la instanta de contencios administrativ insa sanse de castig nu prea exista intrucat prevederea legala este imperativa si nu lasa loc la interpretari.