Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Fisa fiscala 2012
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Fisa fiscala 2012

Am cerut eliberarea fisei fiscale pe 2012 la fostul angajator si contabila spune ca pentru anul 2012 nu s-au mai eliberat fise fiscale.Este adevarat ca s-au scos? Cu ce s-au inlocuit?
carmen01011958, moderator
Nu se mai elibereaza fise fiscale dar, la cererea angajatului, angajatorul are obligatia de a elibera o adeverinta care sa contina cel putin informatiile de mai jos:
- datele de indentificare ale angajatului;
- venitul realizat de angajat;
- deducerile personale de care a beneficiat;
- impozitul calculat si retinut.
Buna ziua,

Incepand cu anul 2013, angajatorii au obligatia de a depunde Declaratia 205 in locul Fiselor fiscale.

Angajatorul este obligat conform prevederilor OG 30/2011 sa elibereze la cererea salariatului, un document care nu este formular tipizat si care trebuie sa contina urmatoarele informati:
- datele de identificare ale salariatului
- venitul realizat in cursul anului
- deducerea personala acordata acestuia
- Impozitul calculat si retinut.