avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Fisa fiscala 2012
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Fisa fiscala 2012

Am cerut eliberarea fisei fiscale pe 2012 la fostul angajator si contabila spune ca pentru anul 2012 nu s-au mai eliberat fise fiscale.Este adevarat ca s-au scos? Cu ce s-au inlocuit?
Ultima modificare: Vineri, 5 Iulie 2013
carmen01011958, moderator
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 14:20, 5 Iulie 2013
Nu se mai elibereaza fise fiscale dar, la cererea angajatului, angajatorul are obligatia de a elibera o adeverinta care sa contina cel putin informatiile de mai jos:
- datele de indentificare ale angajatului;
- venitul realizat de angajat;
- deducerile personale de care a beneficiat;
- impozitul calculat si retinut.
Buna ziua,

Incepand cu anul 2013, angajatorii au obligatia de a depunde Declaratia 205 in locul Fiselor fiscale.

Angajatorul este obligat conform prevederilor OG 30/2011 sa elibereze la cererea salariatului, un document care nu este formular tipizat si care trebuie sa contina urmatoarele informati:
- datele de identificare ale salariatului
- venitul realizat in cursul anului
- deducerea personala acordata acestuia
- Impozitul calculat si retinut.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fise fiscale bordas-maria bordas-maria Spuneti-mi daca pentru anul2012 se mai fac fisele fiscale? Daca nu ce se da salariatului atunci cind solicita aceasta fisa de venituri? Ce trebuie totusi sa ... (vezi toată discuția)
Fisa fiscala 2013?! Diana_B Diana_B Buna ziua, Imi puteti spune va rog ce se elibereaza angajatului in locul fisei fiscale? Multi angajati solicita pentru banci de exemplu. Se elibereaza o ... (vezi toată discuția)
Fisele fiscale mai sunt obligatorii? laura1720022000 laura1720022000 Buna ziua, In fiecare an, eu ca salariat, am primit o fisa fiscala pentru anul in urma. Nu sunt sigura dar am inteles ca aceste fise fiscale nu mai sunt ... (vezi toată discuția)