Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Scaderea notei la purtare
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Scaderea notei la purtare

Unui elev de clasa a VII-a, care urma să ia locul I, i-a fost scăzută nota la purtare cu un punct, în ultima zi de şcoală, în ziua premierii. Atunci a avut loc şedinţa consiliului profesoral, iar motivul scăderii notei a fost "abateri disciplinare", că i-ar fi fost făcută mustrare în faţa clasei în decursul semestrului II. Media i-a fost încheiată cu 10, apoi a fost tăiat 10 şi trecut 9. Atunci, în ultima zi de şcoală. ªedinţe cu părinţii nu au existat în tot cursul anului şcolar. Ca părinte sunt indignat, consider că este o nedreptate şi un abuz. Aş vrea să ştiu cum este interpretată fraza " Mustrare în faţa clasei şi/sau în faţa consiliului clasei/ consiliului profesoral". E mustrare în faţa clasei şi a consiliului profesoral, sau poate fi doar una din cele 3 ? E interpretativă fraza, care este din articolul 120 Regulament din 2005 de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar. Vă rog pe cei care sunteţi cu " legea în mână" şi ştiţi să interpretaţi fraza, să îmi răspundeţi. Ca să nu mai spun că şcoala nu are un regulament de ordine interioară, sau o procedură a scăderii notei la purtare.
Birdean, utilizator
orice institutie are un regulament de ordine interioara,faptul ca nu avem toti acces la el este altceva.
si da,fraza este interpretativa,interpretare la care nu veti primi o explicatie,pentru ca asa functioneaza sistemul invatamantului in Romania.
RuxandraMaria, utilizator