Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum pot elimina legal plata agentului termic din ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum pot elimina legal plata agentului termic din tevile ce traverseaza apartamentul?

Buna ziua,
Din cauza unor anomalii mari la plata caldurii in iarna care a trecut, anul acesta ne-am montat centrala de apartament, urmand ca spre toamna sa punem mansoane pe tevile care traverseaza apartamentul pentru ca nu dorim sa mai platim nimic in plus.
Cei care au venit sa sigileze tevile de apa calda au spus ca nu sunt valabile mansoanele si ca oricum vom plati si la stat indiferent ce vom face.
Avand in vedere ca oricine poate spune orice am rugamintea sa-mi spuneti cum pot izola aceste tevi ( conform legii si nu din auzite ) cu cat mai putine costuri deoarece nu suntem dispusi sa mai platim agentul termic livrat de stat .
Mentionez ca apartamentele de deasupra si de dedesubt sunt nelocuite, noi incalzind si peretii lor.
gev, utilizator
gev a scris:
eu am intrebat : am rugamintea sa-mi spuneti cum pot izola aceste tevi...?

Puteti sa le izolati singur sau apeland la firme de instalatii. Le puteti izola cu materiale aflate in comert. Dar aceasta operatiune de izolare a tevilor nu va scuteste de contributia la plata cotelor din factura de energie termica, cote aferente partilor comune si a coloanelor ce trec prin apartamente. Si aceasta nu din auzite ci conform Ordinului 255/2006 al ANRSC.

Conform Anexei 7 din CONTRACTUL-CADRU din 29 septembrie 2008 de furnizare a energiei termice (ORDINUL nr. 483/29 septembrie 2008 privind aprobarea Contractului-cadru de furnizare a energiei termice - Autoritatea Naţionala de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilităţi Publice), NU veti plati pentru tevile respective daca le izolati corespunzator ... "Izolarea conductelor se ia în consideraţie numai în cazul în care aceasta este stabilă şi nu poate fi demontată cu uşurinţă."
Radu Aurelian - Birou de mediator Bucuresti Ploiesti, Mediator
Interventie moderator.

Va rugam, atunci cand indicati o lege, sa specificati si articolul din acea lege, eventual sa-l si citati in postare. Ne-ar fi mult mai usor sa verificam cele sustinute.