Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfintare punct de lucru.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfintare punct de lucru.

Buna ziua,

Daca se hotaraste desfintarea unui punct de lucru in care se afla incadrati aproximativ 60 angajati, ce alternative sunt pentru a renunta la personal?

Va multumesc, anticipat.
Probabil ca este vorba de concediere colectiva avand in vedere numarulmare de angajati ce vor fi concediati. Inchiderea punctului de lucru este efectiva si constituie o cauza reala si serioasa prevazuta de art. 65 alin. 2 din Codul muncii.
Va multumesc pt raspuns.
Ce anume obligatii implica concedierea colectiva pentru angajator?
Pot avea o alternativa care sa nu implice efort financiar?
Conform art.69 , art.70, art. 71, art.71_1, art.71_2 din Codul Muncii sunt prevazute obligatiile angajatorului cu privire la concedierea colectiva.