Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna dupa concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna dupa concediu medical

Buna ziua. Am un cadru didactic in concediu medical, cod de indemnizatie 14, in perioada 01.09.2012-30.06.2013. De la data de 01.07.2013 solicita concediu legal de odihna. Va rog sa-mi raspundeti daca are dreptul la acest concediu.
"Art. 7
Cadrul didactic care a fost în incapacitate temporară de muncă sau în concediu fără plată întregul an şcolar/universitar nu are dreptul la concediu de odihnă pentru anul şcolar/universitar respectiv.

Art. 8
În cazul în care perioadele de concedii pentru incapacitate temporară de muncă şi de concedii fără plată, însumate, au fost de 12 luni sau mai mari şi s-au extins pe 2 ori mai mulţi ani şcolari/universitari consecutivi, cadrul didactic are dreptul la un singur concediu de odihnă, acordat pentru anul şcolar/universitar în care a reînceput activitatea, proporţional cu lunile lucrate, în măsura în care acesta nu a fost efectuat în anul în care a absentat de la serviciu pentru motivele mai sus menţionate".
Ordin-5559-2011-norme-efectuare-concediu-odihna-personal-didactic-invatamant.

Care dintre cele doua legi, hotarari, ordin sau cum se mai numesc, este mai tare!!!!!.
Hotararea Curtiie Europene de justitie este mai puternica.

Daca se ataca in instnata si se va invoca aceasta hotarare, salariatul va avea castig de cauza.
Va multumesc mult pentru atentia acordata.
O vara linistita si frumoasa.