avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... De cat trebuie sa fie pauza la programul redus pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

De cat trebuie sa fie pauza la programul redus pentru gravide?

Mentionez ca in contract am trecut un program de 9 ore (1 ora pauza),acum sunt gravida in 14 sapt si am risc de sarcina si am dat la servici hartii de la med de fam care recomanda reducerea programului la 6 ore/zi si as vrea sa stiu daca pauza este inclusa sau sunt obligata sa mi i-au 1 ora pauza cum aveam in contract si cum imi impune angajatorul? As vrea si art si legea care spune...ms
Angajatorul imi impune sa lucrez 6 ore+1 ora pauza adica 7 ore..ca cica asa este in contract (1 ora pauza) din care doar 30 min este ca restul nu mi-o da niciodata si vrea o baza legala sa-i arat...plus ca vrea sa mi faca in loc de 8.30-17.30 cat aveam de la 12-19 si nu mi se pare corect si legal.Astept un raspuns urgent!:(
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:37, 22 Iulie 2013
programul ar putea fi 8.00-14.00 fara pauza, 8.00-14.30 cu pauza de 30 de min.
deci 30 minute nu 1 ora cum era in contract la programul de 8 ore???
Eu v-am dat un exemplu, daca pauza este de o ora , atunci programul ar fi 8.00-15.00
Deci imi poate impune pauza de 1 ora...?????? Desii codul muncii zice ca la pana 6 ore nu se acorda pauza? Serios vreau sa stiu sigur m-as duce la Itm ca nu e normal...
Nu vi se poate impune nimic din ceea ce nu este prevazut in c.i.m., in c.c.m. , in reg.intern sau intr-un act normativ.

Alte discuții în legătură

Codul munci duduvasile duduvasile Buna ziua , vreau sa va intreb daca in cele 8 ore de lucru /zi este prevazuta si o pauza de masa? Timpul alocat pauzei de masa trebuie recuperat? (vezi toată discuția)
Program de lucru cristinasergiu cristinasergiu vreau sa stiu cum se poate face ca programul de lucru sa fie de 9 ore , cu pauza de masa de 1 ora inclusa ? Trebuie specificat in contractyul individual de ... (vezi toată discuția)
Angajare ContSters118932 ContSters118932 Buna Ziua.Incerc de ceva vreme sa ma angajez la o firma de constructii si...nu reusesc.Motivul: - mare parte(cele cu anunt) pun din start program de 10 ore ... (vezi toată discuția)