Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... De cat trebuie sa fie pauza la programul redus pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

De cat trebuie sa fie pauza la programul redus pentru gravide?

Mentionez ca in contract am trecut un program de 9 ore (1 ora pauza),acum sunt gravida in 14 sapt si am risc de sarcina si am dat la servici hartii de la med de fam care recomanda reducerea programului la 6 ore/zi si as vrea sa stiu daca pauza este inclusa sau sunt obligata sa mi i-au 1 ora pauza cum aveam in contract si cum imi impune angajatorul? As vrea si art si legea care spune...ms
Angajatorul imi impune sa lucrez 6 ore+1 ora pauza adica 7 ore..ca cica asa este in contract (1 ora pauza) din care doar 30 min este ca restul nu mi-o da niciodata si vrea o baza legala sa-i arat...plus ca vrea sa mi faca in loc de 8.30-17.30 cat aveam de la 12-19 si nu mi se pare corect si legal.Astept un raspuns urgent!:(
programul ar putea fi 8.00-14.00 fara pauza, 8.00-14.30 cu pauza de 30 de min.
deci 30 minute nu 1 ora cum era in contract la programul de 8 ore???
Eu v-am dat un exemplu, daca pauza este de o ora , atunci programul ar fi 8.00-15.00
Deci imi poate impune pauza de 1 ora...?????? Desii codul muncii zice ca la pana 6 ore nu se acorda pauza? Serios vreau sa stiu sigur m-as duce la Itm ca nu e normal...
Nu vi se poate impune nimic din ceea ce nu este prevazut in c.i.m., in c.c.m. , in reg.intern sau intr-un act normativ.