Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Moped 49 cm3
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Moped 49 cm3

Am un moped de 49 cm3 . Acestea stiu ca trebuie inscrise la primarie . Dar se plateste impozit pt el ?
Am intrat pe unele forumuri si am inteles ca acestea doar se inregistreaza la primarie-----dar nu plateste impozit pt ele.
Ma puteti ajuta cu info ? Va multumesc .

Mai jos este ce scrie pe forumul respectiv :

QUOTE(Mario_b @ 4 May 2007, 15:52)
Mai nou scuterele sub 50cmc si cu viteza pana in 45km/h care sunt trecute in carte ca MOPED nu se inmatriculeaza si nici nu ai nevoie de permis.
Majoritatea sunt trecute ca MOPED din aceasta cauza (desi nu sunt moped pr-zis).
Daca scuteru are de la 50 la 125cmc si viteza peste 45km/h, trebuie carnet A1.
Nu se platesc impozite la scutere pt ca nu se inmatriculeaza (e ca si cum ai avea o bicicleta), dar se inregistreaza la primarie.
Nu se plateste impozit, se inregistreaza la primarie si se achita doar o taxa de inregistrare (care in unele cazuri poate fi anuala).
La mine la primarie se inregistreaza , se dau numere , se plateste taxa de inregistrare si impozit anual . Oare depinde de la primarie la primarie sau cum interpreteaza legea fiecare functionar al primariei ?
Multumesc.
Care ar fi acele cazuri in care aceasta taxa ar putea fii anulata ? Posibil pensionari , handicapati ,someri ?
Inregistrare+numere+impozit pt un an = 120 ron .